aroma esence

Už od mala jsem sbíral kytičky a miloval jejich vůně. Taková nádhera - tak malé stvoření a tolik vůně. Až se skutečně srdce zasměje. Tohle je okřídlená věta a má racionální základ. Mnoho květin nejen svou krásou, ale také vůní umí rozehnat mraky naší duše...


Co jsou silice a jak získávají?

Této záhadné tekutině se říká "krev rostlin". Je to absolutní esence rostlinky, ten nejsilnější extrakt ze sebe, který nám poskytuje. Pro příklad uvedu, že jedna kapka mátové kvalitní silice má "sílu" přes 20 silných šálků mátového čaje. Nebo kapka citrusu má sílu několika plodu. Obecně se uvádí 1 kapka silice = 1 kg rostlinné drogy. Tady je vidět, jak je důležité používat silice s rozvahou, v rozumném množství dle hesla "méně může být více" :-) .
Rostlinné silice patří mezi aromatické látky. Tyto vyvolávají pocit vůně, chuti, nálady, představy, pocitu...

Rostlinné oleje jsou ty známé husté látky, které pojídáme nebo se jimi mažeme. Používají se jako základ k masážím. Do nich se mohou vpravit v určitém poměru esenciální aromatické olejíčky.

Jak je člověk chytrý, tak nepřišel zcela na důvod, k čemu rostliny aroma esence používají. Možná pro přilákání hmyzu (opylení), možná pro odpuzení nežádoucího hmyzu (insekticidy)...

Silice z rostlin (květů, kořenů, pryskyřic stromů či celých rostlin) získává člověk buď se zaměřením na kvalitu a zachování původních druhů v přírodě (destilací parou) nebo formou "urvi co můžeš" za pomoci vysokých teplot a i jinak. Tak vznikají syntetické oleje s kvalitou nula, možná spíše se škodlivinami.
Tak to je u všeho lidského počínání.


Má vize svět se přiklání k první variantě. Proto používám jen prvotřídní látky připravené šetrným způsobem z čistých míst a navíc s laskavým přístupem. Ne každá společnost či firma si může o sobě sdělit takové "bonusy".

Známé jsou tři postupy získávání aroma esencí:
  • destilace parou (většina éterických olejů)
  • pomocí organických rozpouštědel (petroléter či benzoin), kdy vzniká éterický olej "ABSOLUT", či za studena či za horka nebo pomocí CO2 vznikají mimořádné jinak nezískatelné silice (květ jasmínu)
  • lisováním u citrusových plodů

Při použití nekvalitních výrobků s nízkou vibrací a samozřejmě i nevhodným lépe řečené škodlivým chemickým složením, se může člověk po zasažení takovou záhadnou sloučeninou cítit jako po procházce rozkvetlým polem s řepkou či nějakou geneticky modifikovanou "takyrostlinou". U včelek vidíme dost názorně, jak se potom cítí - zemřou.

Proto výrazně nedoporučuju se nechat nalákat různými sebedražšími a do nebe vyreklamovanými sajrajty, které ti pomohou leda ke zvýšení toxicity těla. Fuj s tím pryč !
 
Aroma neboli těkavé silice jsou během dne či sezóny zastoupeny v rostlinky v různém množství. Proto se různé rostliny sbírají v různém období a čase.

Těkavost aroma esencí:
vysoká - vyprchají do prostoru do 24 hodin (máta peprná, eukalyptus)
střední - do 48 hodin (levandule, fenykl, geránium)
nízká - do 7 dnů (jasmín, růže, nerol, vetiver). Tyto silice pomáhají ve směsi či parfému jako fixátory vůně

Jak květové silice používám?

  • zcela běžně téměř při každé masáži je přimíchávám do nosných základových olejů podle toho, jak cítím okamžité naladění na lehátku (to seš ty) a také dle tvých pocitů - líbí/nelíbí, voní/nevoní :-). Takový olej má ředění 1-3% aroma silic v nosném oleji. Příklad: 30 kapek je asi 1 ml aroma esence. Vkapeš do 100 ml základového oleje. Vzniká 1% koncentrace. 2x30 = 60 kapek = 2% koncentrace. 
  • připravuju směsi čisté nebo v základovém oleji (mandlový, jojobový, sezamový, z vinných hroznů, slunečnicový, olivový...) pro různé účely či témata: masáže, reflexní terapie, inhalace, čistění prostoru, bolesti, nespavost, únava, neklid, vitalita, trávící potíže, ženské záležitosti, padání vlasů, kožní anomálie, likvidace patogenů (plísní, bakterií, toxinů...), postřik na květiny...
  • některé vybrané silice máme v Obchůdku, kde si je můžeš zakoupit. Lépe ještě před tím zajet do Centra Altán a očichat si je "osobním, vlastním" nosem. Ten je totiž nejlepší ukazatel k výběru :-)
  • jelikož všechny oleje působí před čichový nerv na čichové centrum v CNS, tak opatrně s vyššími dávkami neředěných olejů. Mají vliv na zvýšení či snížení tlaku, vyvolávají pocit tepla či ochlazení, osvěžení, zklidňují či povzbuzují, odstraňují bolesti hlavy, křeče aj.
  • u použití aroma silic ve vaně POZOR: silice se nesmí dostat v teplé vodě na tělo - může dojít k popálení sliznic či jemné kůže a za druhé se velmi rychle v teplé vodě odpaří, takže léčebný efekt ja mizivý. Proto se může do vody nalít ve směsi se základovým olejem (př. 5 cl mandlového oleje a 5 kapek aroma silice) nebo v emulzi (mléko nebo voda s lecitinem a aroma esencí). 
  • sám používám některé aroma silice i vnitřně. Jde tu ovšem o opatrné užívání vzhledem ke koncentraci aroma látek v oleji a u některé rostliny obsahují látky ve větším množství jedovaté, jako například thujon v šalvěji, pelyňku či vratiči. NIKDY V KONCENTROVANÉ FORMĚ. Pokud ano, tak ve směsi se základovým olejem a ještě lépe v kapsli, aby nebyl poleptán hrtan. To jen, aby bylo jasno, že ne všechno přírodní a voňavé můžeme polykat v jakýchkoli dávkách (nejsme jihoameričtí šamani, že?)
  • lepší verze pro ústní (perorální) užití je v pastě na zuby neboť tak se dostanou během čistění zubů potřebné silice do krevního řečiště v bezpečném množství bez rizika poleptání tkání. A je tu návod :-)

Životnost aroma esencí je vcelku dlouhověká. Samozřejmě v uzavřené nádobce. Pokud oleje otevřeme, tak počítejme, že vydrží i takto více let bez poškození, u citrusů má životnost do 1 roku.


Skladování:
V běžné pokojové teplotě. Ani mráz či velké horko nejsou vhodné.

SHRNUTÍ MOŽNÉHO POUŽITÍ A KONCENTRACE AROMA SILIC

  • masáž: 1-3 % koncentrace - 100 ml základu/30 - 90 kapek silice
  • koupel, sauna: 10 - 20 kapek, do vany vždy v nosném oleji nebo v emulzi
  • aroma lampa: v lampě s vodou nakapej do vypařovací misky asi 4-8 kapek. OVšem běžné lampy mají blízko pod miskou svíčku, a tak se voda dostává nad 40°C, kdy se účinné aroma látky ničí. Hledej tedy lampu s touto vzdáleností min. 15 cm a více. Lepší varianta je difuzér se "studenou mlhou" - ultrazvukový. Výhoda je i ta, že molekuly této mlhy jsou velmi malé oproti běžnému odparu a dostanou se hlouběji do plicních sklípků (stejně jako u přístrojů pro "plicaře")